11.11.2024
Пловдивчани с креативни идеи за облагородяване на пространства в Район „Тракия“ по проект GINNGER
На 11 март се проведе втората от поредица планирани срещи в рамките на проекта GINNGER, финансиран по програма „Хоризонт Европа“, чиято основна цел е да насърчи и въвлече гражданите в дейности и инициативи по облагородяване и възстановяване на градската среда. Партньорите от българска страна са Енергийна Агенция – Пловдив и Община Пловдив с пилотен Район „Тракия“.
Срещата се осъществи с домакинството на районната администрация в „Тракия“, а присъстващите граждани се включиха с мнения и идеи. В дискусионната част на срещата участваха и представители от отдели „Екология“ на Район „Тракия“ и Община Пловдив, експерти от Енергийна Агенция – Пловдив.


Новото предложение от страна на гражданите бе да бъде облагородено и озеленено пространството пред блок 8, като живеещите там изразиха готовност да засаждат и отглеждат дървета, храстова и декоративна растителност.
Сред идеите на гражданите, споделени на срещата през декември, които се очаква да бъдат реализирани са:
- След осигурено финансиране за реализиране на проектно предложение за парк „Кан Крум“ в район „Тракия“ и засаждането на дърветата предвидени по част „Озеленяване“ ще се поставят поетапно табелки с латинското им наименование и информация за дървесните видове. Създаването на дендрологична колекция би бил чудесен начин за по-малките да се запознаят с някои от растителните видове.
- Организиране на повече дни за почистване: такива дни се правят периодично по инициатива на Район „Тракия“. Следващият ден, в който ще се почисти парк „Лаута“ е 23 март /неделя/, когато се провежда поредното издание на „Мисия Лаута“. То се осъществява с помощта на ОП „Паркове и градини“, които изрязват изсъхналите и паднали дървета, а доброволци ги изнасят.
- Предстои реализацията и на друга идея, дадена от граждани на срещата през декември, а именно реновиране на зелените площи зад блок 6. Администрацията на район „Тракия“ е изготвила проект за облагородяване не само на зелените площи, но и на детската площадка там, с който е кандидатствала за финансиране по ПУДООС.
Обсъдено бе следващата среща да се проведе през юни като българският партньор в лицето на пилотен район „Тракия“ продължава кампанията #ОбновявамеЗаедно, насочена към повишаване на ангажираността на гражданите в обновяването на квартала им.
Кампанията включва привличане участието на повече заинтересовани граждани, които искат да постигнат съвместно по-добра среда за обитаване, фокусирайки се върху разработването и приложението на устойчиви енергийни и екологични решения за дома и жилищния квартал. Инициативата цели гражданите да бъдат насърчени да споделят открито идеите си, както и да се търсят алтернативи с местната власт за тяхното осъществяване.
Източник:
Енергийна Агенция – Пловдив
Община Пловдив
Районна администрация „Тракия“
Пловдивчани с креативни идеи за облагородяване на пространства в Район „Тракия“ по проект GINNGER

Пост GINNGER – 5 март за Facebook страница на Община Пловдив
📌 Среща с граждани от Район „Тракия“, 11 март, 18:00, заседателна зала на кметство „Тракия“
📣 Присъединете се към втората среща с граждани, която се реализира по инициатива на Районна администрация „Тракия“ и с участието на експерти от община Пловдив и Енергийна Агенция – Пловдив в рамките на проект #GINNGER.
🌳🏢 #GINNGER насърчава иновативното мислене на жителите в посока устойчива градска трансформация на Район „Тракия“, както и съвместното създаване на по-приятно за живеене градско пространство.
По време на срещата ще можете да споделите собствената си визия за:
🏙️ Модернизиране на обществените пространства
🌿 Засилване на природосъобразните решения за подобряване на градската среда
👥 Увеличаване на инициативите в гражданската ви общност.
#GINNGER

Финансираният от програма Horizon Europe на ЕС проект GINNGER ще създаде нови приобщаващи процеси за възстановяване на градските квартали посредством срещи и дискусии с гражданите, за да гарантира, че мнението на всички членове на общността е взето предвид.
GINNGER има за цел да използва цифрови решения за опростяване на планирането, визуализацията, мониторинга и оценката на процесите за възстановяване. Това ще даде възможност за по-ефективно управление на ресурсите и непрекъснат мониторинг на напредъка.
GINNGER ще разработи 13 дигитални решения в четири аспекта: Енергия, Обновяване, Ресурси и Мобилност. Те ще подпомогнат планирането и реализирането на мерки за нисковъглеродни и устойчиви жилища.
Те ще бъдат тествани в 6 пилотни града: Лангрео (Испания), Пловдив (България), Масаго (Швейцария), Мурсия (Испания), Орте (Италия), Париж (Франция).
GINNGER се ангажира да осигури дългосрочна устойчивост и разширяване на своите решения. Това включва разработването на бизнес планове, които да гарантират непрекъснатост на тези решения, разпространение на резултатите и обмен на знания с подобни проекти.
Проектът GINNGER е инициатива, която ще трансформира начина, по който съживяваме и реновираме нашите квартали със специален фокус върху устойчивостта, приобщаването и активното участие на общността.
Първи бюлетин за проекта GINNGER
Пловдивчани дадоха креативни идеи на среща за облагородяване на пространства по европейски проект
Предпоследната седмица на месецдекември се проведе първата от поредица планирани срещи в рамките на финансирания по програма „Хоризонт Европа“ проект GINNGER, чиято основна цел е да насърчи и въвлече гражданите в дейности и инициативи по облагородяване и възстановяване на градската среда, която обитават. Партньорите от българска страна са Енергийна Агенция – Пловдив и община Пловдив с пилотен район Тракия.
Срещата се реализира с домакинството на Районна администрация Тракия. Присъстващите заинтересовани граждани бяха запознати с примери от европейски градове за обновление на квартали и създаване на качествена среда за живот. Сред тях са инсталирането на фотоволтаични панели в обществени и жилищни сгради – устойчив начин за намаляване на сметките за енергия; поставяне на соларни пейки с автономно слънчево захранване, осветление и слотове за зареждане на мобилни устройства; озеленяване на междублокови пространства и училищни дворове; създаване на зеленчукови градини в общински пространства споделени от обитателите на района; прилагане на мерки като ограничаване на достъпа на превозни средства и намаляване ограниченията на скоростта; насърчаване на практики и реализиране на кампании за минимизиране на отпадъци.

От своя страна присъстващите граждани реагираха изключително позитивно на представените идеи, като същевременно се включиха и с техни интересни предложения. В дискусионната част на срещата участваха и представители от отдели „Екология“ на Район „Тракия“ и Община Пловдив, експерти от Енергийна Агенция – Пловдив.
Сред споделените идеи от страна на гражданите бяха:
- Облагородяване на междублоково пространство около блок 7 и блок 310 в микрорайон А-9 в район „Тракия“, което в момента е кално петно, но е с потенциал за изграждане на модерно пространство за пребиваване и придвижване на хора, озеленяване и паркиране на автомобили;
- Залесяване с различни видове дървесни и храстови видове в парк „Лаута“. Растенията могат да бъдат засадени на различни места в парка или групирани тематично, като на всяко от тях се поставя табелка с латинското му наименование. Пловдивчанинът направил предложението, обясни, че почти всеки уикенд се разхожда с децата си в парка и създаването на дендрологична колекция би бил чудесен начин да се запознаят те с някои от растителните видове;
- Обновяване на пространството около пътеката от СУ „Черноризец Храбър“ до главните артерии за предвижване;
- Организиране на повече дни за почистване на района и предоставяне на нови контейнери за отпадъци, включително за разделно събиране;
- Oблагородяване на Лаут тепе или т.нар. малка могила, която се намира в близост до жп гара „Тракия“.
Обсъдено бе следващата среща да се проведе през месец февруари като българският партньор в лицето на пилотен район „Тракия“ стартира кампания #ОбновявамеЗаедно, насочена към повишаване на ангажираността на гражданите в обновяването на квартала им.
Кампанията включва привличане участието на повече заинтересовани граждани, които искат да постигнат съвместно по-добра среда за обитаване, фокусирайки се върху разработването и приложението на устойчиви енергийни и екологични решения за дома и жилищния квартал. Инициативата цели гражданите да бъдат насърчени да споделят открито идеите си, както и да се търсят алтернативи с местната власт за тяхното осъществяване.
Източник:
Енергийна Агенция – Пловдив
Община Пловдив
Районна администрация Тракия